Grzybica.info

Skąd bierze się grzybica?

Jeśli masz infekcję, nie znaczy to jednak, że dramatycznie zawiniłaś swoim stylem życia. Najczęściej infekcje grzybicze powodowane są one poprzez przerost drożdży w pochwie. Ale co może prowadzić do ich przerostu? Wśród takich czynników możemy znaleźć m.in.:

- pigułki antykoncepcyjne
- krwawienie menstruacyjne
- leki takie jak antybiotyki, sterydy, leki na alergie
- cukrzyca
- stres
- zbyt ciasne spodnie i włókna syntetyczne
- nadwaga
- osłabiony układ odpornościowy

Jak widać gołym okiem, nie wszystko możemy kontrolować. Można jednak zadbać o siebie a tym samym znacznie zminimalizować ryzyko. Dlatego też:

- Nie noś długo kostiumów kąpielowych
- Nie noś zbyt obcisłych spodni
- Nie korzystaj z perfumowanych tamponów, zapachowych podpasek, czy perfumowanego papieru toaletowego.
- dobrze wycieraj się po prysznicu
- często zmieniaj tampony
- Noś bawełnianą bieliznę

Należy pamiętać, że infekcje grzybicze nie są zależne od naszej aktywności seksualnej. Nie mają one żadnego związku z dziewictwem dziewczyny, dlatego też nastolatki muszą skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy. Te przecież bywają bardzo uciążliwe.

Grzyby można znaleźć na całym ludzkim ciel, ale najczęściej są na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować niestety inne infekcje. Są wszędzie ale im niżej tym więcej grzybów, a np. na głowie prawie wcale.
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
Polityka Prywatności