Grzybica.info

Stany zapalne pochwy i sromu - pytania i odpowiedzi

1/ Od kilku dni odczuwam swędzenie pochwy, pojawiła się także jakaś wydzielina, co to może być i jak mogę sobie z tym poradzić?
Odp.
Najczęstszą przyczyną takich dolegliwości są zakażenia grzybicze pochwy i sromu. Nie radzę podejmować żadnego leczenia "na własną rękę", trzeba pójść do gabinetu ginekologicznego. Lekarz Panią zbada i zaproponuje odpowiednie leczenia.

2/ Ostatnio, w kilka godzin po stosunku, wystąpił ból przy wejściu do pochwy, czy to może samo ustąpić czy konieczne jest jakieś leczenie?
Odp.
Prawdopodobnie jest to stan zapalny sromu, być może że grzybica. Ta dolegliwośc sama raczej nie ustąpi. Nie radzę jednak podejmować żadnego leczenia "na własną rękę", trzeba pójść do gabinetu ginekologicznego. Lekarz Panią zbada i zaproponuje odpowiednie leczenia.

3/ Niedawno chorowałam na anginę i przyjmowałam dużo leków (w tym antybiotyki), a teraz nie do wytrzymania swędzi mnie srom, co mam zrobić aby przerwać te męczarnie?
Odp.
Aby uzyskać chwilową poprawę wystarczy się podmyć w wodą z domieszką wyciągu z rumianku. Ale na dłuższą metę nie da się obejść bez wizyty u ginekologa. To prawdopodobnie jest grzybica po antybiotykach. Jest wiele leków, które może zastosować ginekolog. Ale warto powiedzieć mu, że chce Pani by zastosować kurację, na której efekty nie trzeba będzie długo czekać.

4/ Od wakacji stosuję płyny do higieny intymnej, ciągle je zmieniam bo nie mogę trafić na taki, który nie drażni moich części płciowych. Poradźcie jaki płyn powinnam używać?
Odp.
Prawdopodobnie to właśnie te "płyny" powodują Pani dolegliwości. Tymczasem proszę przerwać ich stosowanie i podmywać się wodą z mydłem glicerynowym. W następnym etapie trzeba się będzie zgłosić do ginekologa i wyjaśnić przyczyny Pani problemów.

5/ Od dłuższego czasu mam stan zapalny pochwy. Stosowałam już irygacje i gałki propolisowe, ale nic mi nie pomaga, a nawet jest gorzej. Jakie leki powinnam sobie kupić?
Odp.
Nie radzę podejmować żadnego leczenia "na własną rękę", trzeba pójść do gabinetu ginekologicznego. Lekarz Panią zbada i zaproponuje odpowiednie leczenie.

6/ Nie mogę sobie odmówić chodzenia na basen, ale ciągle przynoszę stamtąd jakieś infekcje pochwy. Jak powinnam się zabezpieczać?
Odp.
Jeżeli to się tak wyraźnie kojarzy z uczęszczaniem na basen, to można myśleć że zakaża się Pani rzęsistkiem pochwowym. W tej sytuacji nie można się "zabezpieczyć", tylko trzeba się leczyć u ginekologa. Warto także pomyśleć o zmianie basenu.

7/ Zawsze po współżyciu odczuwam pieczenie przy oddawaniu moczu, a czasami także same stosunki są dla mnie bolesne. Co może być przyczyną moich dolegliwości i jak to leczyć?
Odp.
To prawdopodobnie stan zapalny sromu, pochwy i cewki moczowej. Czasami wszystko zaczyna się od stosowania prezerwatyw. Wiadomo bowiem, że kilka procent ludzi jest uczulonych na lateks (być może i Pani znajduje się w tej grupie), wtedy podrażnienie związne z uczuleniem, powoduje wydzielanie dużej ilości wydzieliny, która staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Musi się Pani zgłosić do ginekologa.

8/ Mam 45 lat, choruję na cukrzycę ale mam także nawracające infekcje pochwy. Diabetolog odsyła mnie do ginekologa, ginekolog przepisuje mi jakieś globulki, a za kilka dni znowu mam takie same dolegliwości. Co powinnam zrobić?
Odp.
To dość typowa dolegliwość u kobiet mających niewyrównaną cukrzycę. W takiej sytuacji tym bardziej trzeba przejść wnikliwe badanie ginekologiczne (z pobraniem wymazu bakteriologicznego i mikologicznego), a leczenie powinno być ukierunkowane wynikami tych badań. W Pani sytuacji wydaje się, że rozsądna byłoby przeniesienie się do innego ginekologa.

9/ Zawsze przez kilka dni po miesiączce pojawiają się u mnie jakieś nieprzyjemne upławy, wydaje mi się że śmierdzę. Z tego powodu używam dużo perfum. Dotychczasowe próby leczenia nie przyniosły poprawy. Co mam zrobić ze sobą?
Odp.
Przewlwekłe stany zapalne sromu i pochwy zwykle zaostrzają się po miesiączce, bo w pochwie pozostają jeszcze resztki "krwi miesiączkowej" i złuszczających się tkanek. Te resztki, stają się dobrym podłożem do rozwoju bakterii i grzybów. W takich przypadkach zwykle zaleca się przedłużoną kurację (którą czasami trzeba powtarzać nawet przez kilka miesięcy). Ostatnio na rynku pojawił się specjalny krem dopochwowy (na receptę), który nawet po jednokrotnym użyciu daje bardzo dobre wyniki w leczeniu omawianych stanów zapalnych.

10/ Wiem, że gdy tylko trochę przemarznę, to będę mieć zapalenie pochwy. Wtedy zgłaszam się do ginekologa, a on zawsze przepisuje mi te same lekarstwa, i tak. aż do następnego razu. Chciałabym już z tym skończyć i raz na zawsze się wyleczyć. Jak to zrobić?
Odp.
Być może jest to związane z tym "przemarznięciem", ale jest także możliwe, że przyczyna tkwi w czymś innym. Jeżeli dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatu, to nie ma wyjścia i trzeba zacząć stosować produkty, których dotąd nie było na rynku. Takim produktem może być na przykład krem dopochwowy, którego jedna dawka powinna wystarczyć na rozwiązanie problemu grzybicy sromu i pochwy.

11/ Leczę się u alergologa, często mam "katar sienny", ale ostatnio zauważyłam, że w okresie nasilenia kataru mam także podrażnienia warg sromowych, a nawet odczuwam pieczenie podczas oddawania moczu. Jakie leki powinnam używać?
Odp.
Po pierwsze warto na ten temat porozmawiać z alergologiem. Być może, że jest to reakcja na ten sam alergen, który wywołuje u Pani, katar sienny. W takiej sytuacji konieczne będzie wspólne leczenie przez ginekologa i alergologa. Warto także zrobić badanie moczu, może to jest po prostu jakaś niewielka infekcja dróg moczowych.

12/ W sezonie dużo czasu spędzam na koniach i jest fajnie. Niefajne jest to, że właśnie wtedy często miewam podrażnienia pochwy i nie mogę usiedzieć w siodle. Jak mam się zabezpieczyć przed tymi podrażnieniami?
Odp.
Przede wszystkim konieczne jest noszenie przewiewnych spodni, częste ich pranie i częsta zmiana bielizny. Jeżeli zdarzą się jakieś drobne obrażenia w pachwinach lub na skórze sromu, to trzeba je dobrze zaopatrzyć (przemyć płynem dezyfekującym, posypać specjalnymi zasypkami), jeżeli trzeba to 1-2 dni odpocząć od jazdy konnej. Jeżeli takie postępowanie nie przyniesie poprawy, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Być może trzeba będzie zastosować jakiś krem lub inne leki na receptę. W Pani przypadku szczególnie ważna jest odpowiednia higiena okresu miesiączkowego. Warto zastanowić się nad używaniem tamponów, a jeszcze lepiej zrezygnować z jazdy konnej w tym okresie.

13/ Bardzo lubię jeździć na rowerze, czasami w ten sposób dziennie przejeżdżam nawet po 100 kilometrów. Niestety zbyt często nie nadaję się do takich podróży, bo często zdarzają mi się bolesne podrażnienia okolicy sromu i krocza, a z pochwy wydobywa się jakaś "serowata" wydzielina. Co zrobić aby uniknąć takich przykrych niespodzianek?
Odp.
Prawdopodobnie występują u Pani objawy grzybicy sromu i pochwy, które częściowo wynikają z tego, że często jeździ Pani na rozwerze. Być może ma Pani niewłaściwe siodełko, być może strój jest nieodpowiedni? Warto na to zwrócić uwagę, a w sprawach powtarzających się infekcji grzybiczych bezzwłocznie powinna się Pani udać do ginekologa, jest przecież wiele leków które powinny pomóc.

14/ Prawdopodobnie należę do kobiet, które mają skłonnośc do nadmiernej czystości. Ciągle myję ręce, podmywam się po 2-3 razy na dzień, a w czasie miesiączki najchętniej nie wychodziłabym z łazienki. Mimo tego, kilka razy w roku muszę przechodzić kuracje przeciwzapalne zlecane mi przez ginekologa. Naprawdę mam tego dość, czy nie ma żadnego sposobu aby się pozbyć tych dolegliwości raz na zawsze?!
Odp.
Jak widać, nawet "nadmierna skłonność do czystości" nie zapobiega, a nawet czasami może być przyczyną, opisanego problemu. W drogach rodnych kobiety znajduje się wiele bakterii i grzybów. Wszystkie one tworzą "ekosystem pochwy". Systematyczne wypłukiwanie pochwy (albo nawet próby jej dezynfekcji) powodują, że w tym ekososytemie brakuje bakterii (pałeczki kwasu mlekowego - lactobacillus), które są odpowiedzialne za tzw. odczyn pochwy (musi być kwaśny!). Zmiana odczynu pochwy ułatwia - hamowane dotąd - rozmanażanie się bakterii i grzybów chorobotwórczych. Najpierw trzeba wyeliminować gwałtowne rozmanażanie się bakterii i grzybów chorobotwórczych (przy użyciu odpowiednich leków zleconych przez ginekologa, najczęściej są to kremy lub globulki dopochwowe), a potem wzbogacić ekosystem pochwy o bakterie z rodziny lactobacillus. Na rynku jest wiele takich preparatów, które można stosować doustnie albo dopochwowo.

15/ Od kilku miesięcy współżyję z nowym partnerem seksulanym, ale (czego nigdy przed tym nie było!) po każdym stosunku mam bóle w pochwie, a potem uporczywe swędzenie i dużo brzydko pachnącej wydzieliny z pochwy. Zależy mi na tym mężczyźnie, ale mam już dość problemów. Co mam zrobić?
Odp.
Po pierwsze trzeba się udać do ginekologa i leczyć się według jego wskazań (krem dopochwowy, globulki, lub leki doustne). Ale warto także by partner udał się do urologa. Urolog zapewne zleci badanie moczu (badanie ogólne i posiew) a także i badanie nasienia. Być może, że w nasieniu partnera znajdują się jakieś drobnoustroje, które zdeponowane u Pani w pochwie, powodują potem stan zapalny. Do czasu rozwiązania probemu zalecałbym bezwzględne stosowanie prezerwatyw.

Polityka Prywatności