Grzybica.info

Grzybica - artykuły

Wielu z nas może mieć grzybicę stóp

Dział: Grzybica

W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.

Wyniki uzyskane dzięki projektowi "Achilles", w ramach którego przebadano 40 tys. Polaków, plasują Polskę na czwartym miejscu w Europie pod względem częstości występowania grzybic. Gorzej jest tylko w Rosji, Czechach i na Węgrzech.
 
Grzybice są chorobami zakaźnymi, łatwo przenoszącymi się. Mogą atakować wiele narządów, ale najczęściej jest to skóra, paznokcie i włosy.
 
"Dziś grzybica jest już problemem wszystkich ludzi, może dotknąć każdego z nas, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania, czy wykształcenia" - mówi prof. Nowicki. Infekcję grzybiczą można bowiem złapać na basenie, parku wodnym, w siłowni, klubie fitness i innych miejscach tak chętnie odwiedzanych przez aktywnych młodych ludzi. 
 
Wszystko przez to, że grzyby lubią miejsca wilgotne, ciepłe i ciemne. Dlatego grzybica stóp przeważnie rozwija się zimą i upalnym latem, gdy stopy są częściej spocone, wilgotne, a zimą dodatkowo przez wiele godzin uwięzione w ciężkim, nieprzewiewnym obuwiu. Jesteśmy na nią narażeni także wtedy, gdy korzystamy z wypożyczalni łyżew i butów narciarskich, podkreśla prof. Nowicki.
 
Poza tym, grzybami chorobotwórczymi łatwo zarazić się pod wspólnymi prysznicami w akademikach, zwłaszcza gdy mają drewniane podesty, w gabinetach kosmetycznych, podczas zabiegów pedicure i manicure, w szpitalach i sanatoriach.
 
"Oczywiście, nie u wszystkich odwiedzających miejsca, gdzie grzyby łatwo się rozwijają, dojdzie do grzybicy" - tłumaczy prof. Nowicki. Infekcji sprzyjają zwłaszcza mikrourazy skóry i jej przesuszenie. Dlatego tak ważne jest, by natłuszczać i nawilżać skórę po kąpieli oraz stosować inne zabiegi profilaktyczne, np. unikać wspólnego używania grzebieni, ręczników, gąbek, nożyczek i pilniczków. Osoby korzystające z basenów i publicznych urządzeń kąpielowych powinny stosować obuwie ochronne, takie jak klapki, dobrze osuszać stopy po kąpieli, a nawet stosować pudry przeciwgrzybicze.
 
Warto też pamiętać, że grzybica często nie jest wynikiem braku higieny, a wręcz przeciwnie, osoby przesadnie dbające o czystość narażają się na osłabienie naturalnej bariery ochronnej, jaką zapewnia zdrowa skóra. 
 
Do osób o podwyższonym ryzyku grzybicy prof. Nowicki zaliczył też alergików, osoby przyjmujące antybiotyki, leki sterydowe, hormonalne, chorych na cukrzycę, palaczy i inne osoby ze zmianami naczyniowymi, pacjentów z osłabionym układem odporności, np. chorych na AIDS czy przyjmujących leki immunosupresyjne. Bardziej narażeni na nią są też krewni osób z grzybicą.
 
Według prof. Nowickiego, najczęstszą postacią grzybicy jest grzybica stóp. Ze względu na rozpowszechnienie Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją nawet za chorobę cywilizacyjną.
 
"Grzybicy trudno nie zauważyć, gdyż objawia się zmianami w wyglądzie skóry - łuszczeniem, pękaniem, zaczerwienieniem, pęcherzykami, pieczeniem, silnym paleniem, również nieprzyjemnym zapachem" - wyjaśnia lekarz. Pierwszym objawem grzybicy stóp jest pękanie naskórka między palcami. Z kolei płytki paznokciowe zakażone grzybami mają zmieniony kolor, grubieją, stają się szponowate.
 
Grzybica jest schorzeniem bardzo uciążliwym i trudno ją leczyć. Przeważnie nie jest schorzeniem groźnym dla życia, ale znacznie obniża jego jakość - ogranicza możliwości towarzyskie i zawodowe, powoduje utratę pewności siebie, a nawet może prowadzić do depresji.
 
Dziś na szczęście grzybice można już skutecznie leczyć dzięki nowym lekom zawierającym różne substancje czynne, jak terbinafinę, itrakonazol, mikonazol, flukonazol. Wśród nich terbafina jest najnowocześniejszą substancją stosowaną w terapii przeciwgrzybicznej. "Ważne jest, by osoba, która zauważy pierwsze objawy mogące świadczyć o grzybicy, szybko udała się do poradni dermatologicznej. Może to znacznie skrócić czas leczenia i zminimalizuje koszty terapii" - zaznacza prof. Nowicki. Pacjenci powinni też pamiętać, że w razie podejrzenia grzybicy powinni dostać skierowanie na badania mykologiczne, które są warunkiem prawidłowej diagnozy i dobrania skutecznych leków.

data ostatniej modyfikacji: 2014-03-30 11:25:33
Komentarze
Ostatnie:
4.06.2014 14:29
Dodał(a): ~podolog
Leczenie grzybicy stóp i paznokci PODOLOGMED Specjalistyczna pielęgnacja stóp , Kielce ul. Złota 23 tel. 661 908 747 www.podologmed.pl
Grzyby można znaleźć na całym ludzkim ciel, ale najczęściej są na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować niestety inne infekcje. Są wszędzie ale im niżej tym więcej grzybów, a np. na głowie prawie wcale.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
Naukowcy opracowali szczepionkę przeciw zakażeniom chorobotwórczymi grzybami. Zakażenia grzybicze są częstym powikłaniem terapii antybiotykami.
Polityka Prywatności