Grzybica.info

Trudno w to uwierzyć ale niestety co piąty z nas ma grzybicę stóp

Dział: Grzybica

Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.

Grzybica stóp jest chorobą zakaźną wywoływaną przez różne gatunki grzybów. Można się nią zarazić przez kontakt z zarodnikami grzybów, które praktycznie znajdują się w bardzo wielu miejscach, np. w sierści naszych domowych zwierząt, na wykładzinach, w meblach, w basenowych prysznicach. Wystarczy, że mamy dużą wilgotność i podwyższoną temperaturę a już tworzą się warunki do rozwoju grzybicy. Szczególnie narażeni na grzybicę są  górnicy, pracownicy pralni, sportowcy, bywalcy basenów oraz policjanci i żołnierze. Zagrożone są również osoby noszące wysokie opinające buty, zwłaszcza z tworzyw sztucznych. Grzybica nie jest jednak związana z brudem, a zbyt częste stosowanie mydła może osłabić bariery ochronne skóry i przyczynić się do rozwoju choroby.

Jak można zarazić się grzybicą? Ryzyko wzrasta gdy zakażony jest już jeden z domowników. Korzystanie ze wspólnej łazienki i przyborów toaletowych ułatwia przenoszenie się grzybicy. Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia jest osłabienie odporności organizmu poprzez, np. inne występujące równocześnie choroby.

Prawie zawsze grzybicę paznokci stóp poprzedza grzybica międzypalcowa. Naskórek jest wówczas wilgotny i pomarszczony. Powstają pęcherzyki, z których może nawet zacząć wypływać ropa. Nieleczona grzybica międzypalcowa może następnie zaatakować paznokcie stóp.

Na początku płytka paznokcia staje się przebarwiona, potem płytka zaczyna grubieć i unosić się, a zmiana zabarwienia zaczyna powoli obejmować cały paznokieć. Paznokcie stają się kruche i łamliwe a najmniejszy na nie ucisk wywołuje ból. Po pewnym czasie trudniej jest nawet chodzić i wykonywać prace domowe.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia infekcji grzybiczej musi poprzedzać prawidłowa diagnoza obejmująca wywiad, badanie kliniczne i mikologiczne. Dane wynikające z wywiadu dotyczące posiadania zwierząt domowych i aktywności zawodowej mogą ułatwić rozpoznanie infekcji odzwierzęcej. Powierzchowne infekcje grzybicze powinny być brane pod uwagę we wszystkich stanach chorobowych skóry przebiegających ze złuszczaniem. Najważniejsze dla prawidłowej diagnostyki i właściwego leczenia jest badanie mikologiczne.

Najprostsze badanie mykologiczne polega na zeskrobaniu fragmentu zrogowaciałego, łuszczącego się naskórka czy płytki paznokciowej i zbadaniu go pod mikroskopem. Aby udać się do dermatologa nie potrzeba skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Do skutecznej wali z grzybicą niezbędna jest współpraca lekarza i pacjenta. Dobra diagnostyka oraz zrozumienie terapii są głównymi zasadami leczenia.


data ostatniej modyfikacji: 2014-03-30 10:46:29
Komentarze
Ostatnie:
4.06.2014 14:17
Dodał(a): ~podolog
PODOLOGMED Specjalistyczna pielęgnacja stóp to gabinet podologiczny zajmujący się takim problemami jak: grzybica stóp i paznokci, odciski, modzele, pękające pięty, wrastające paznokcie, brodawki wirusowe HPV, rekonstrukcja paznokci.
PODOLOGMED Kielce ul. Złota 23 tel. 661 908 747 www.podologmed.pl
Polityka Prywatności