Grzybica.info

Około 200 różnych rodzajów grzybów "mieszka" na naszych stopach:(

Dział: Grzybica

Grzyby można znaleźć na całym ludzkim ciel, ale najczęściej są na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować niestety inne infekcje. Są wszędzie ale im niżej tym więcej grzybów, a np. na głowie prawie wcale.

Stworzona przez naukowców mapa rozmieszczenia różnorodnych grzybów na ludzkiej skórze może pomóc w walce z chorobami grzybiczymi.

Badacze z National Human Genome Research Institute w Bethesdzie w stanie Maryland zsekwencjonowali DNA grzybów żyjących na 14 różnych obszarach skóry u 10 zdrowych dorosłych. Próbki pobrano m.in. z kanału usznego, spomiędzy brwi, palców u nóg i spod paznokci, z potylicy, pięt, klatki piersiowej i dłoni.

Z analiz wynika, że bogactwo grzybów różni się w zależności od części ciała. Najbogatsza kolonia zasiedla pięty - żyje tam ok. 80 rodzajów tych organizmów. Pod paznokciami u nóg znaleziono ok. 60 rodzajów, natomiast między palcami u nóg występuje ich 40.

Inne preferowane przez grzyby miejsca to dłonie, przedramiona i wnętrza łokci. Tam żyje od 18 do 32 typów. Dla kontrastu głowa i tors nie cieszą się wśród tych organizmów powodzeniem - odkryto tam zaledwie 2-10 rodzajów grzybów.

"Skoro na stopach roi się od grzybów, to warto nosić klapki w przebieralniach, aby nie mieszać swoich z innymi" - przypomniała dr Julia Segre.

Naukowcy podkreślają, że zachwiana równowaga wśród mikroorganizmów daje szkodliwym drobnoustrojom możliwości rozwoju i wywołania choroby.


data ostatniej modyfikacji: 2014-03-30 11:19:28
Komentarze
Polityka Prywatności