Grzybica.info

Jak ustrzec się przed grzybicą?

Nie należy pożyczać ani nosić cudzego obuwia, kapci, butów, skarpet, rajstop itd. Nie należy używać cudzych ręczników, bielizny osobistej, nożyczek, cążków i pilniczków do paznokci. Jeśli korzystamy z urządzeń ogólnodostępnych – takich jak prysznice, łazienki, sauna, basen – koniecznie należy używać obuwia, które ogranicza nasz bezpośredni kontakt z podłożem – np. klapki, sandały.

Po kąpieli należy starannie się wycierać, zwracając szczególną uwagę na okolice fałdów skórnych i przestrzenie między palcami nóg. Zawilgocone skarpety należy koniecznie zmieniać na suche. Unikajmy przy tym obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych, które zatrzymują wilgoć. Zresztą nawet buty ze skóry nie powinny być noszone dzień po dniu. Jak podają producenci obuwia - but potrzebuje „odetchnąć” 24 godziny. Warto też stosować specjalistyczne pudry, zasypki utrzymujące suchość stóp – powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby o skłonnościach do nadmiernej potliwości stóp. Jeśli tylko jest to możliwe – nośmy latem obuwie przewiewne - sandałki, klapki.

Taka właśnie profilaktyka może nas uchronić od grzybicy. A jeśli tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy – od razu sięgajmy po sprawdzony krem przeciwgrzybiczny.

 
Polityka Prywatności