Grzybica.info

Czynniki sprzyjające pojawieniu się grzybicy

Grzyby nie atakują jednak skóry czy paznokci zdrowego organizmu, jeśli nie występują czynniki sprzyjające zakażeniu. Mogą to być czynniki wrodzone (np. atopia, zaburzenia rogowacenia), nabyte (np. stosowanie leków – w tym także antybiotyków, choroby naczyń obwodowych, stosowanie opatrunków okluzyjnych, otarcia czy maceracja naskórka) lub środowiskowe (w pewnych grupach środowiskowych obserwuje się więcej grzybic – np. wśród żołnierzy lub sportowców).

Czynniki

Rozwojowi grzybów sprzyja przede wszystkim wilgoć, ciepło i brak światła. Dlatego szczególnie narażone są osoby przebywające w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, osoby, które korzystają z ogólnodostępnych pryszniców w hotelach, akademikach, sanatoriach (zwłaszcza jeśli podłogi są zabezpieczane drewnianymi podestami). Zagrożenie pojawia się także w saunach, na basenach i w ośrodkach fitness. Niebezpieczne są nawet wykładziny hotelowe – jeśli ktoś chodzi po nich boso.

Obuwie
Ważne jest także jakie obuwie nosimy – mało przewiewne buty i skarpety ze sztucznych włókien sprzyjają powstaniu choroby. Również osoby przez wiele godzin noszące to samo obuwie, zwłaszcza gdy stopa w nim się poci, narażone są na rozwój grzybicy – np. sportowcy, żołnierze, policjanci, także górnicy, murarze (istnieje nawet specjalne określenie – „stopa atlety”). Także kobiety, którym biurowa etykieta nawet w upalne lato zabrania pokazywać odkrytych nóg i palców swoich stóp w półodkrytych butach, narażone są na grzybicę. Podobnie panowie, nosząc zakryte obuwie (jak przystało na wymagany w biznesie formalny styl) spędzając w biurze nawet kilkanaście godzin dziennie, zapominają o swoich stopach. Nogi pocą się, powodując wilgotnienie skarpetek i w ten sposób powstaje doskonałe podłoże do rozwoju grzybów. Czy stopy takiego mężczyzny mogą być seksowne dla jego partnerki? Czy zaczerwienienia, zgrubienia, wypryski nie będą onieśmielać przy bliższych kontaktach?

Zakażenia
Wystarczy, że w domu jest jedna osoba, która cierpi na grzybicę, a ryzyko pojawienia się tej choroby u pozostałych domowników rośnie w postępie geometrycznym. Zarazić można się korzystając ze wspólnej wanny czy ręcznika. Wystarczy, że on pożyczy sobie jej gąbkę do mycia lub nożyczki do paznokci, a ona po kąpieli wsunie stopy w jego klapki – grzybica przechodzi na następną osobę.
Polityka Prywatności